برنامه راه اندازی پورت Raspberry Pie

raspberry pieRaspberry pie یک کامپیوتر به اندازه کارت بانکی شماست که به تلویزیون و موس و کیبورد متصل می شود. این برد یک کامپیوتر کوچک مناسب انجام پروژه های الکترونیکی و هر کار دیگری است که کامپیوتر شما قادر به انجام آن است مانند استفاده از نرم افزارهای پردازش متن و بازی. این برد برای یادگیری برنامه نویسی بسیار مناسب می باشد. یکی دیگر از مزایای این برد قیمت بسیار پایین آن می باشد. امروزه بیش از یک میلیون از Raspberry Pie در جهان فروخته شده است. و روزانه پروژه های مختلفی با این برد انجام می شود.

برد Raspberry Pie دارای 26 پین ورودی و خروجی است که در سیستم عامل لینوکس توسط ماجول GPIO امکان کنترل آنها وجود دارد. در این پروژه ما 4 عدد LED به پورتهای raspberry متصل کرده ایم و آنها را توسط برنامه ای که خود نوشته ایم خاموش و روشن می کنیم. همچنین با استفاده از پالس PWM نور LED ها را نیز کنترل می کنیم.

در زیر پورت های برد Raspberry pie را با عنوان هر یک از پین ها مشاهده می کنید.

پین های raspberry pie

سیستم عاملی که بر روی Raspberry Pie نصب شده است Raspbian Wheezy می باشد که به روز رسانی شده است. برنامه نوشته شده برای کنترل GPIO به زبان C++ و بر اساس فریم ورک Qt نوشته شده است.

برای کامپایل و اجرای برنامه توسط ریموت دسکتاپ به raspberry متصل می شویم و با نام کاربری و کلمه ی عبور pi/raspberry وارد می شویم. سپس سورس کد برنامه را دانلود می کنیم. و برای کامپپایل و اجرا کردن آن دستورات زیر را در ترمینال وارد می کنیم.

qmake pi.pro
make
./pi

دانلود سورس برنامه

با کلیک بر روی عکس زیر فیلم راه اندازی این پروژه را مشاهده کیند.

کنترل LED با برنامه در لینوکس در raspberry pie

مقالات

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطلب قبلی
کنترل میکروکنترلر ARM در آندروید
مطلب بعدی
پروژه شبکه با میکروکنترلر ARM