پروژه شبکه با میکروکنترلر ARM

پورت شبکه (RJ45) یکی از صنعتی ترین پروتکل های ارتباطی میباشد که این امکان را به ما میدهد که چندین دستگاه مختلف را در یک بستر شبکه قرار داده تا هر کدام از این دستگاها با یکدیگر تبادل اطلاعات با سرعت بالا داشته باشند. یکی دیگر از مزایای پروتکل شبکه امکان اتصال به دستگاه های بیسیم یا همان WIFI می باشد که تبادل اطلاعات را بدون نیاز به هیچ گونه سیمی را برای ما فراهم میکند. امروزه استفاده از پورت شبکه در کامپیوتر ها و دستگاهای مختلف کاری متداول است. شاید برای شما به عنوان یک توسعه دهنده سخت افزار این سوال وجود داشته باشد که چگونه میتوان دستگاهی با قابلیت اتصال به پورت شبکه ساخت؟ ساده ترین کار استفاده از  ماژول مبدل پروتکل سریال به شبکه و WIFI باشد زیرا هر میکروکنترلر و یا دستگاهی دارای حداقل یک پورت سریال می باشد و کار با پورت سریال بسیار ساده است از این رو میتوان با تهیه این ماژول ها سیستم طراحی شده خود را بدون نیاز به دانستن اطاعات خاصی از پورت شبکه و روش استفاده از آن،به یک سیستم تحت شبکه متصل کرد.

اما مشکل استفاده از این ماژول ها قیمت نسبتا بالای آنها و همچنین محدود شدن پهنای باند پورت شبکه به سرعت پورت سریال می باشد.این در حالی است که در میکروکنترلر های جدید به خصوص از خانواده ARM ،دارای واحد EMAC می باشند که تنها با اتصال یک آیسی (PHY) به میکروکنترلر با قیمتی کمتر از 2 دلار  میتوان سیستم میکروکنترلری خود را به یک سیستم تحت پروتکل شبکه متصل کرد از مزایای طراحی این سیستم میتوان به هزینه پایین قطعات و همچنین استفاده از حداکثر پهنای باند پورت شبکه ( که برای میکروکنترلر AT91SAM7X256 که در برد آموزشی ARM استفاده شده است،برابر 16 مگابیت در ثانیه و یا 2 مگابایت بر ثانیه می باشد) و استفاده حداکثری از پروتکل های موجود در شبکه نام برد.

در این پروژه واحد EMAC موجود در میکروکنترلر را به لایه PHY متصل میکنیم تا بتوانیم پورت شبکه میکروکنترلر را راه اندازی کنیم ، با استفاده از نرم افزار موجود میتوانیم دیود های نورانی بر روی برد را از طریق پروتکل شبکه کنترل کرده و همچنین وضعیت دیپ سوچ ها را نیز بخوانیم. در این پروژه خواهیم دید که چگونه می توان سیستم خود را به پروتکل شبکه مجهز نمود و دستگاهای مختلف را به آن متصل کرد به عنوان مثال میتوان به جای دیود های نورانی چند عدد رله را کنترل کرد تا بتوانیم دستگاهای مختلف  را روشن و یا خاموش نماییم. در زیر تصویر برنامه نوشته شده جهت ازتباط با برد را مشاهده می کنید. (این برنامه را می توانید در انتها دانلود کنید)

نرم افزار کنترلر برد آموزشی از طریق شبکه

پس از پروگرام نمودن فایل Hex مربوط به این پروژه بر روی برد آموزشی، پورت شبکه برد آموزشی را با استفاده از یک کابل شبکه به Access Point متصل میکنیم تا امکان برقراری ارتباط با برد برای کنترل دیود های نورانی موجود بر روی آن از طریق بستر WIFI میسر شود.

سپس کامپیوتر را با استفاده از WIFI به شبکه متصل مینماییم و نرم افزار را اجرا کرده و گزینه Search را میزنیم تا نرم افزار به صورت اتوماتیک IP برد را پیدا کرده و به آن متصل (Connect) شود. بعد از اتصال نرم افزار به برد از طریق WIFI به راحتی میتوانید دیود های نورانی بر روی برد را کنترل کرده و یا از وضعیت کلید ها آگاهی پیدا کنید.

از دیگر مزایا استفاده از پروتکل شبکه میتوان به کنترل دستگاهای مختلف با استفاده از بستر اینترنت اشاره کرد.

دانلود فایل Hex برنامه میکروکنترلر

دانلود برنامه ویندوز برای کنترل

پسورد: naminic.com

برای دریافت سورس کد این برنامه کافی است با ما در ارتباط باشید.

با کلیک بر روی عکس زیر فیلم راه اندازی این پروژه را مشاهده کیند.

ارتباط کامپیوتر و میکروکنترلر ARM از طریق شبکه wifi

مقالات

نظر بدهید

مطلب قبلی
برنامه راه اندازی پورت Raspberry Pie
مطلب بعدی
ساختن ساعت دیجیتال برای آندروید و ویندوز