کنترل میکروکنترلر ARM در آندروید

کنترل وسایل برقی با موبایلقبل از هر چیز باید بدانیم موبایل ها چطور می توانند با وسایل برقی در ارتباط باشند. گوشی ها هوشمند دارای تعدادی راه های ارتباطی با سایر دستگاه هستند برای مثال دارای خروجی هدست برای برقرای ارتباط با میکروفن و اسپیکر هستند و یا مسیر ارتباطی مینی USB که برای برقرای ارتباط با کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرد. بدیهی است که برای کنترل لوازم الکترونیکی نمی توان از دو مسیر ارتباطی فوق استفاده کرد چرا که ارتباط بدون سیم (Wireless) برای این منظور مطلوب است.

چند روش ارتباطی بی سیم در گوشی ها هوشمند وجود دارد مانند Bluetooth, NFC, Wifi. از این میان Wifi مناسب ترین روش برای این منظور است چرا که برد آن از دو روش دیگر بیشتر است و قابلیت اتصال همزمان به چندین دستگاه میسر است و در ضمن استفاده از این روش محدودیتی برای سایر کاربری های Wifi مانند اتصال به اینترنت ایجاد نمی کند.

کنترل لوازم الکترونیکی با Wifi در آندروید

لوازم مورد نیاز:

  • میکروکنترلر ARM مجهز به پورت شبکه
  • Wireless Access Point
  • گوشی هوشمند با سیستم عامل آندروید
  • نرم افزار کنترلی برای آندروید

برای انجام این پروژه از برد آموزشی میکروکنترلر ARM نامینیک و یک مودم ADSL Wireless معمولی به عنوان Access Point استفاده شده است. نرم افزار نوشته شده برای این کار با زبان C++ در فریم ورک Qt نوشته است.

روند کار بدین شکل است که میکروکنترلر ARM به محض اتصال به مودم به صورت DHCP آی پی دریافت می کند و بر روی یک پورت TCP منتظر برقراری تماس می ماند. برای اتصال گوشی به مودم، با استفاده از اتصال Wifi گوشی را به Access Point متصل می کنیم. در این مرحله گوشی و میکروکنترلر در یک شبکه قرار می گیرند و برنامه آندروید می تواند با اتصال به آی پی میکروکنترلر فرامین کنترلی را به آن ارسال کند و همچنین اطلاعاتی را از برد دریافت کند.

این پروژه در ویندوز نیز اجرا شده است برای مطالعه جزئیات بیشتر به مقاله شبکه با میکروکنترلر ARM مراجعه کنید.

دانلود فایل Hex برنامه میکروکنترلر

دانلود برنامه کنترل برای آندروید

پسورد: naminic.com

برای دریافت سورس کد این برنامه کافی است با ما در ارتباط باشید.

با کلیک بر روی عکس زیر فیلم راه اندازی این پروژه را مشاهده کیند.

ارتباط کامپیوتر و میکروکنترلر ARM از طریق شبکه wifi

مقالات

نظر بدهید

مطلب قبلی
آموزش کار با فایل ها در C++ Qt
مطلب بعدی
برنامه راه اندازی پورت Raspberry Pie