شبکه هلیوم به زبان ساده

هلیوم یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین است که به طور رسمی در 29 جولای 2019 راه اندازی شد تا زیرساخت های بی سیم را در سراسر جهان غیرمتمرکز کند.

ابتدا بیایید در مورد چیستی هلیوم بحث کنیم. هلیوم یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین است که به طور رسمی در 29 جولای 2019 راه اندازی شد تا زیرساخت های بی سیم را در سراسر جهان غیرمتمرکز کند. بگذارید توضیح بدهیم.

هلیوم یک ارزدیجیتال هست که مانند هر ارز دیجیتال دیگری به روش خواستی تولید یا ماین می شود. به روش تولید هلیوم یا استخراج هلیوم روش اثبات پوشش گفته می شود. روش اثبات پوشش یعنی با روشن کردن دستگاه ماینر هلیوم شما یک شبکه بی سیم میسازید که دستگاه شما هرچقدر منطقه وسیعتری را پوشش دهد درآمد استخراجی شما بیشتر است البته درآمد ماینر هلیوم به پارامتر های بسیار بستگی دارد که در مقاله درآمد هلیوم چقدر است به آن پرداخته ایم.

استخراج هلیوم چیست؟

استخراج هلیوم یا ماینینگ هلیوم، در واقع ایجاد یک پوشش بی سیم ساده برای ایجاد یک شبکه جهت اتصال دستگاه های مختلف از دستگاه‌های اینترنت اشیاء را فراهم می‌کنید. هنگام استخراج هلیوم، شما به سادگی با ایجاد پوشش بی سیم به لطف فناوری LongFi (مشابه شبکهwifi  اما با طول برد بیشتر)، اتصال دسته ای از دستگاه های اینترنت اشیا (iot)  را فراهم می کنید که در ازای آن، ارز دیجیتال HNT دلاری دریافت می کنید.

این امر با استفاده از دستگاه‌های ویژه‌ای که فناوری مذکور (LongFi) را پشتیبانی می‌کنند به دست می‌آید، دستگاه‌هایی که در هر جایی که کاربر فکر می‌کند برای ایجاد پوشش بیشتر ایده‌آل است قرار می‌گیرد. مثلا در ارتفاع یا نزدیک پنجره منزلتان که بُرد بیشتری را بتواند در بر گیرد. میزان ارز دریافتی HNT بعنوان پاداش شبکه بر اساس الگوریتم اثبات پوشش یا Proof of Coverage(PoC) محاسبه می شود. برای استخراج کارآمدتر و افزودن ارزش به جامعه، در ادامه با ما همراه باشید.

هات اسپات نام دستگاه های استخراج کننده هلیوم است که توسط چندین شرکت معتبر در دنیا در حال عرضه است. برخی از این شرکت ها عبارتند از Bobcat Miner 3000، PantherX و Milesight. که برای خرید و ثبت سفارش میتوانید از همین جا اقدام نمایید.

هات اسپات دو نوع اصلی دارد : هات اسپات کامل یا فول و هات اسپات لایت درباره مشخصات و ویژگی های هر یک از این دستگاه ها در مقاله های اختصاصی به تفصیل توضیح داده ایم.

مشخصات پروژه هلیوم

کد پشت هلیوم تقریباً به طور کامل منبع باز یا متن باز است، به این معنی که هر کسی دسترسی دارد و می تواند کد های پروژه را بررسی کند و در پروژه مشارکت داشته باشد. این موضوع امنیت این پروژه و شفافیت آن را نشان می دهد.

شبکه هلیوم تقریباً به طور کامل بر روی کد منبع باز ساخته شده است و گروه فعال هلیوم فعالانه جامعه را تشویق می کند تا همه بخش های شبکه را توسعه دهند و در آن مشارکت کنند.

مطالعه بیشتر پروژه منبع باز: https://docs.helium.com/open-source/open-source

کاربرد شبکه هلیوم چیست؟

می‌توان پرسید چه کسانی از پوشش ارائه شده توسط افرادی که این ارز را استخراج می‌کنند سود می‌برند، و این پوشش چگونه بر زندگی روزمره و کسب‌وکار آنهایی که در اطراف منطقه زندگی می‌کند، اثر گذار است. پوشش شبکه ای که ما در مورد آن صحبت می کنیم، شبکه وای فای شناخته شده ای نیست که در خانه یا محل کار شما استفاده می شود، این بیشتر یک سطح پایین تر از اینترنت به شکل سیگنال های رادیویی است که برای دستگاه هایی که نیاز به انتقال داده کم دارند استفاده می شود. دستگاه‌هایی مانند سنسورها یا سیستم‌های ردیابی در وسایل نقلیه، گجت‌های هوشمند، حسگرها یا دستگاه‌های IoT که نیازی به یک شبکه حداقلی برای انتقال داده دارند و از حداقل اینترنت استفاده می‌کنند. در واقع حجم داده هایی که در این شبکه منتقل می نمایند بسیار کم است.

جهان به سرعت به سمت وضعیتی در حال پیشرفت است که در آن ابزارهای هوشمندتر و دستگاه های اینترنت اشیا بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند، بنابراین با مشارکت در این پروژه شما بخشی از راه حل برای آینده فناوری هستید. و با استفاده هر چه بیشتر از این شبکه درآمد بیشتری بدست خواهید آورد.بعد از ساخت این شبکه در منطقه یا شهر شما بطور مثال شما می توانید دزدگیری داشته باشید که حتی با قطع برق منزل به شما هشدار دهد زیرا از شبکه هلیوم برای انتقال داده استفاده میکند.

فرآیند پاداش

پاداش ماینر های هلیوم به 4 بخش کلی تقسیم می شود.

نوع پاداش توضیحات
چالشگر (PoC) الگوریتم اثبات پوشش به هات اسپاتی که یک چالش PoC(الگوریتم اثبات پوشش) معتبر ایجاد کند و رسید مربوطه را به بلاک چین ارسال کند، پاداش می‌گیرد.
چالش های PoC به هات اسپاتی تعلق می گیرد که بسته PoC را پس از هدف قرار گرفتن توسط رقیب ارسال کند.
شاهدان برای تمام نقاط مهمی که شاهد یک بسته چراغ راهنما (beacon) به عنوان بخشی از چالش PoC هستند، توزیع میشود.
گروه اجماع به طور مساوی بین اعتبار سنجی هایی که بخشی از گروه اجماع خروجی هستند،  گروهی که مسئول بلوک های استخراج شده هستند، تقسیم می شود.
امنیت به کمپانی هلیوم و سایر سرمایه گذاران شبکه که دارای توکن های امنیتی هستند اعطا می شود.
انتقال داده های شبکه در اثر استفاده وسایل و حسگر های اینترنت اشیاء برای انتقال داده از شبکه هلیوم که در منطقه تحت پوشش شما قراردارند به شما پاداش داده میشود.
نوع پاداش درصد میزان HNT درآمد با توجه به نوع پاداش
PoC چالشگر 0.90% 15.6250
PoC چالش های 5.02% 87.1527
شاهدان 20.08% 348.6111
گروه اجماع 6% 104.1666
امنیت 33% 572.9166
انتقال داده های شبکه بالا 35% بالای 607.6389
مجموع 100% 1736.1111

بلاک چین هلیوم بر اساس الگوریتمی به نام اثبات پوشش (PoC) است که به استخراج کنندگان ارز رسمی هلیوم $HNT پاداش می دهد. Helium Network Explorer یکی از منابع برای مشاهده داده های مربوط به اطلاعات شبکه تحت پوشش است.

در لینک زیر می توانید نقشه تحت پوشش هلیوم را مشاهده نمایید.

https://explorer.helium.com/

برای آموزش و نحوه نقشه خوانی ماینر هلیوم می توانید به این لینک مراجعه نمایید.

سوالات متداول

آیا مانند استخراج بیت کوین نیاز به استخر دارد؟

خیر شما کافی است نرم افزار مخصوص هات اسپات خود را بر روی گوشی نصب کرده و با تنظیم مودم بر روی نرم افزار درآمد بصورت hnt برای شما واریز میگردد

آیا می‌توانیم ارز هلیوم را با کامپیوتر خانگی استخراج کنیم؟

خیر برای استخراج هلیوم شما به مودم هلیوم و اینترنت نیازمند هستین.

آیا استخراج رمزارز هلیوم ممنوع هست؟

خیر مصرف برق و انرژی دستگاه های استخراح هلیوم بسیار ناچیز است

سود استخراج ارز دیجیتال هلیوم چقدر است؟

این موضوع به پامترهای مختلفی بستگی دارد که با توجه به جدول پاداش به استخراج دهندگان داده می شود.

آیا از نظر امنیتی استخراج ارزهلیوم دردسر ساز است؟

شبکه رادیویی که به استخراج ارز هلیوم می پردازد در باند رادیویی فرکانس آزاد قرار دارد و هیچ گونه محدودیتی ندارد.

چطور می‌توانم سود استخراج خود را به حداکثر برسانم؟

با ساخت شبکه توسط چندین دستگاه با فاصله حداقل 300 متری و نصب آنتن قوی

آیا دیده شدن هات اسپات من مشکل ساز نیست؟

خیر محل نصب انتن و مودم هلیوم بصورت حدودی در نقشه دیده می شود و نگرانی ندارد.

هلیوم

نظر بدهید

مطلب قبلی
درآمد ماینر هلیوم چقدر است؟
مطلب بعدی
فایل سیستم در STM32