الگوریتم اثبات پوشش یا PoC چیست؟

یک الگوریتم ماینیگ است که به کاربران برای تأیید پوشش پاداش می‌دهد

PoC یک الگوریتم است که به کاربران برای تأیید پوشش پاداش می‌دهد، بنابراین موقعیت مکانی و اتصال به شبکه اینترنت را نیاز دارد. Proof of Coverage بر روی پروتکل اجماع هلیوم ساخته شده است. بلاک چین هلیوم از یک الگوریتم کاری “اثبات پوشش” یاPoC  استفاده می کند تا تأیید کند که ماینر ها یا همان Hotspot ها در جایی که ادعا می کنند قرار دارند. به عبارت دیگر، PoC سعی می کند به طور مداوم تأیید کند که ماینرها صادقانه مکان خود و پوشش شبکه بی سیمی را که از آن مکان ایجاد می کنند نشان می دهند.

مشاهده داده های الگوریتم PoC

اکسپلور هلیوم بهترین منبع برای مشاهده داده های مربوط به POC است.شما می توانید با مراجعه به این سایت و بررسی درآمد ماینر ها بصورت شفاف قبل از اینکه وارد ماینیگ هلیوم یا POC شوید، در اینجا درآمد چند ماینر چالشگر POC وجود دارد که به شما کمک می کند تا نحوه عملکرد الگوریتم اثبات پوشش را بهتر تجسم کنید:

موستانگ آجری پنیری از بلوک 641265

ماوس موکا ساده از بلوک 643923

چرا اثبات پوشش؟

شبکه هلیوم یک شبکه بی‌سیم فیزیکی است که بر اساس میزان پوشش قابل اعتمادی که می‌تواند برای کاربرانی که دستگاه‌های متصل را روی آن مستقر می‌کنند، ایجاد کند، موفق می‌شود. برای همین نیاز به یک الگوریتم کاری که برای این مورد یعنی “پوشش قابل اعتماد جهت ساخت شبکه بی سیم” استفاده شود. Proof-of-Coverage از ویژگی‌های منحصر به فرد و غیرقابل انکار فرکانس رادیویی یا (RF) برای تولید شواهدی استفاده می‌کند که برای ساخت شبکه هلیوم و شرکت‌کنندگان آن معنادار است. هدف شبکه هلیوم ساخت زیرساختی برای اینترنت اشیاء است.

به طور خاص، PoC بر ویژگی های زیر متکی است:

فرکانس رادیویی انتشار فیزیکی محدودی دارد، بنابراین فاصله پارامتر مهمی است.

قدرت سیگنال فرکانس رادیویی دریافتی با مجذور فاصله از فرستنده نسبت معکوس دارد.

فرکانس رادیویی با سرعت نور بدون تأخیر (به طور مؤثر) حرکت می کند.

با استفاده از این ویژگی ها، بلاک چین به طور مداوم در حال بازجویی از هات اسپات ها با استفاده از مکانیزمی به نام چالش PoC است. قدرت نهایی Proof-of-Coverage در این واقعیت نهفته است که داده های تولید شده توسط ماینرها یا هات اسپات ها اثبات هایی مداوم و ذخیره شده در بلاک چین هلیوم، در حال تایید قطعی پوشش بی سیم شبکه و ساخت این شبکه هستند.

چالش های PoC

“چالش” واحد مجزای کار برای اثبات پوشش است. تا به امروز، 10 میلیون چالش توسط بلاک چین هلیوم صادر و پردازش شده است. با هر چالش جدید، بلاک چین داده های بیشتری در مورد کیفیت شبکه ثبت می کند. بیایید نگاهی بیندازیم که چگونه چالش‌ها واقعاً اتفاق می‌افتند. برای این بررسی ابتدا باید نقش های مختلفی که یک ماینر یا هات اسپات هلیوم می تواند داشته باشد را با هم بررسی کنیم.

نقش های هات اسپات (ماینر)

چالش های POC شامل سه نقش متمایز است:

هات اسپات چالشگر: که چالش POC را می سازد و صادر می کند. هات اسپات ها تقریباً یک بار در هر 360 بلوک چالش ایجاد می کنند. (توجه: هدف کاهش فاصله PoC به 200 بلوک یا کمتر است)

فرستنده : (گاهی اوقات “ Challenger” نامیده می شود.) این هات اسپات هدف چالش POC است و مسئول انتقال یا چراغ گردانی (beaconing)  بسته های چالشی است که به طور بالقوه توسط هات اسپات های نزدیک به جغرافیایی هات اسپات مشاهده می شوند.

شاهد – نقاط مهمی که از نظر جغرافیایی به فرستنده نزدیک هستند و وجود بسته چالش را پس از ارسال گزارش می دهند.

(توجه: هدف کاهش فاصله PoC به 200 بلوک یا کمتر است)

ساخت و ساز اثبات چالش و انتخاب هدف

همانطور که در بالا ذکر شد، هات‌اسپات‌ها در حال حاضر مجاز هستند تقریباً یک بار در هر 360 بلاک، یک اثبات چالش ارسال کنند. آنها این کار را با اطمینان انجام می دهند تا بخشی از پاداش های HNT را که به رقبا اختصاص داده می شود، بدست آورند. فرستنده ابتدا یک جفت کلید عمومی/خصوصی زودگذر تولید می کند تا در چالش استفاده شود. خلاصه SHA256 از کلید عمومی و خلاصه SHA256 از کلید خصوصی هر دو همراه با هش بلاک فعلی به عنوان یک درخواست PoC ارسال می شوند. اگر درخواست معتبر باشد و توسط بلاک چین پذیرفته شود، هش بلوکی که رسید در آن ظاهر می‌شود با هش کلید عمومی زودگذر و هویت رقیب ترکیب می‌شود تا آنتروپی قابل تأیید ایجاد شود. سپس یک عدد تصادفی یکنواخت تولید شده از طریق این آنتروپی برای انتخاب هدف از همه هات اسپات ها در شبکه استفاده می شود.

پس از ایجاد بسته چالش، از طریق شبکه هلیوم همتا به همتا به فرستنده تحویل داده می شود. هدف، بسته چالش را دریافت می کند، خارجی ترین لایه را با استفاده از کلید خصوصی خود و کلید عمومی زودگذر برای این چالش رمزگشایی می کند (این کلید عمومی زودگذر در بسته PoC ظاهر می شود و هات اسپات دریافت کننده می تواند بلاک چین را برای دریافت PoC از کلید زودگذرفعال با SHA256 مربوطه بازرسی کند.)، و بلافاصله بسته حاصل را به هر تعداد Hotspot هایی که جغرافیایی نزدیک آن را می شنوند و شاهد بسته خواهند بود، شبکه هلیوم ارسال می کند.

شاهدان

از HIP 15 (قوانین تایید شده در اجماع ماینرهای هلیوم)، Proof of Coverage به طور کامل به beaconing یا چراغ گردان ها متکی است. Beacon یک انتقال واحد است که هر هات اسپات شاهد آن است. نسخه‌های قبلی از مسیرهای چالش چند پرش استفاده می‌کردند که Hotspotها را دقیقاً در مورد آنچه ساخته شده‌اند آزمایش نمی‌کردند: و تنها دریافت کننده پاکت های فرکانسی رادیویی بسته‌ها بودند.

پس از اینکه یک فرستنده چالش را دریافت کرد، بسته چالش را نشان می دهد. هیچ گیرنده مورد نظری برای این بسته وجود ندارد، و هر Hotspotی که از نظر جغرافیایی نزدیک به فرستنده باشد، واجد شرایط مشاهده آن و گزارش به بلاک چین است. پس از اینکه یک هات اسپات شاهد یک چراغ از فرستنده باشد، آن را به عنوان بخشی از رسید چالش POC که توسط POC Challenger مونتاژ و به بلاک چین ارسال می شود، ارسال می کند.

مقیاس بندی پاداش POC

برای هر دوره، هر نوع پاداش بین هات اسپات هایی تقسیم می‌شود که در آن مجموعه پاداش نقش داشتند. به عنوان مثال، اگر Hotspot شما در طول یک دوره به چالش کشیده شود، واجد شرایط دریافت بخشی از 5.31٪ از پاداش هایی است که به فرستنده های PoC تعلق می گیرد. یک روش عملی برای درک بهتر این مورد این است که یک Hotspot ممکن است برای موفقیت در یک چالش “واحد پاداش” کسب کند. اگر پنج هات اسپات اضافی در یک چالش در طول دوره موفق شوند و هر یک از آنها یک “واحد پاداش” نیز کسب کنند، آنگاه هر هات اسپات 1/6 از 5.31٪ پاداش در آن دوره را دریافت می کند.

با فعال‌سازی دو قانون HIP15 و HIP17، توسط اجماع هلیوم ایده مقیاس‌بندی این «واحدهای پاداش» را معرفی کردیم، بنابراین واحدهایی که هنگام مشاهده یا مشاهده مقیاس بسته به دو چیز به دست می‌آیند:

  • تعداد شاهدان، به تفصیل در HIP15
  • تعداد Hotspot ها در کاشی شش گوش فرستنده، به تفصیل در HIP17

خود HIP ها توضیح کاملی از این مکانیسم ها ارائه می دهند، بنابراین شما بهتر است که آنها را بخوانید، اما می توان آنها را به صورت زیر خلاصه کرد:

از HIP15

برای فرستنده ها، هر چه شاهدان بیشتر باشند، فرستنده بیشتر به دست می آورد.

برای شاهد، هر شاهد اضافی که مجموع آن از 4 گذشته باشد، میزان درآمد کسب شده توسط هر شاهد در آن چالش را کاهش می دهد.

تغییری که در نسخه 2021.09.14.0 ایجاد شده است: به طور تصادفی رسیدهای معتبر دریافت شده شاهد را به هم می ریزد و (تا) 25 مورد از موارد معتبر را برای نوشتن در زنجیره انتخاب می کند.

از HIP17

اگر تعداد Hotspot ها در ناحیه فرستنده از “تراکم هدف” بیشتر شود، شاهد درآمد کمتری کسب می کند. چگالی هدف با وضوح هگز تغییر می کند، همانطور که در HIP به تفصیل و در چندین متغیر زنجیره تعریف شده است.

تایید اثبات

هنگامی که چلنجر یا فرستنده مجموعه کاملی از رسیدها را از شاهدان و فرستنده POC داشته باشد، یا زمان سپری شده از زمان صدور چالش از محدوده زمانی بالایی گذشته باشد، چالش POC کامل تلقی می شود. در این مرحله، Challenger سپس رسید اثبات را به عنوان یک تراکنش به بلاک چین ارسال می کند تا توسط گروه اجماع فعلی تأیید شود. از آنجا که مراحل انجام شده توسط چالشگر برای ساخت و تکمیل اثبات قطعی است و به راحتی قابل بازتولید است، اعضای گروه اجماع می توانند مشروعیت اثبات را تأیید کنند. به طور خاص، Challenger کلید زودگذر مخفی را که برای دریافت درخواست اصلی PoC و رمزگذاری هر لایه از بسته چالش استفاده می‌کرد، آشکار می‌کند. این اطلاعات مهم که تا زمان انتشار رسید پنهان شده است، امکان ایجاد مجدد آنتروپی قطعی را فراهم می کند.

 

هلیوم

نظر بدهید

مطلب قبلی
الگوریتم اثبات پوشش یا PoC چیست؟
مطلب بعدی
درآمد ماینر هلیوم چقدر است؟